Головна > Блог > Блоги > Як привчити дітей до читання?

Це питання, яким задаються чи не кожні молоді батьки. І часто хочуть отримати чіткі вказівки. Попри індивудуальний підхід, різні характери дітей та методи виховання, ми таки наважилися зібрати ті поради, які видаються нам дієвими, які самі застосовуємо для своїх дітей, і які вже принесли бажаний ефект.

1. Оточуйте дитину книжками. Нехай книжка не буде предметом розкоші, що захований десь на високій полиці, куди доступ дитині заборонений. Нехай книжки будуть у її дитячій кімнаті, нехай книжки будуть частиною інтер’єру. Тоді дитина зможе сама в будь-який момент відкрити книжку.

2. Книжки поряд з іграшками. Принцип, який дуже важливий, коли Ви плануєте дитячу кімнату чи дитячий куточок для дитини. Якщо книжки будуть лежати поряд з іграшками, дитина сприйматиме книжки як елемент гри, зможе легко з ними потоваришувати. Якими приємними є для дитини іграшки, такими ж і стануть їй книжки.

3. Не карайте дитину книжками. Ніколи не використовуйте книжку як спосіб покараня: наприклад, змушувати дитину читати, бо їй заборонено гуляти на вулиці. Щоб у дитини не виникало асоціацій з книжкою як із чимось неприємним і небажаним.

4. Ходіть з дитиною у книгарні чи бібліотеки. Нехай дитина бачить, скільки класних книжок є довкола. І що є люди, які також люблять книжки: приходять у книгарню і купують їх або сидять у бібліотеці й читають.

5. Дозвольте дитині самій обирати книжки. Тут слід зважати на вік дитини: чим молодша вона, тим більшого нагляду чи радше модераторства батьків потребуватиме. Але в будь-якому випадку дитина повинна почуватися вільною у виборі, мати доступ до книжок і не відчувати тиску.

6. Не нав’язуйте книжок. Найкращий метод знеохотити дитину — це силоміць змушувати до чогось. Не виняток і читання. Не можна зумушвати читати, не можна нав’язувати свої улюблені книжки, якщо дитині саме ці нецікаві. Дитина повинна відчувати свободу, навіть якщо не завжди це буде правильний вибір, або якщо ваші з нею смаки не збігатимуться. Іноді з негативного досвіду можна засвоїти чудовий урок на майбутнє.

7. Обговорюйте прочитане. Нехай дитина не почувається самотньою з книжками. Нехай відчуває, що батьки теж зацікавлені в тому, що вона читає. Обговорення — це чудовий спосіб не лише обговорити прочитане, а й прекрасна нагода для спілкування, нагода побути разом. Особливо, коли це спільне читання з молодшими дітками, які ще самі не навчилися читати.

8. Дивіться екранізації книжок. Це нагода порівняти фільм та книжку і часто переконатися, що книжка таки була краща. Також це спосіб порявнювати свої уявлення зі втіленням на екрані. І врешті показати дитині, що книжка — це не лише джерело знань, а й матеріал для режисерів. Адже дуже багато фільмів — це власне екранізації книг.

9. Купуйте тематичні книжки. Якщо ваша дитина має якісь захплення: автомобілі, динозаври, супергерої, принцеси, рукоділля тощо — відповідно обирайте й книжки на цю тему. Це особливо корисна порада для тих батьків, які мають намір зацікавити чи познайомити дитину, яка не надто любить читати.

10. Самі читайте! Це остання, але насправді найголовніша і можливо єдина найефективніша порада. Діти, попри наші настанови і слова, наслідують наші вчинки. Тому скільки б разів ми не змушували їх читати, але самі будемо зависати перед моніторами чи займатися будь-чим, але не читати, — ефекту не буде. Лише наш приклад — найдієвіший. Якщо вдома панує атмосфера читання, діти рано чи пізно ввійдуть в цю атмосферу. Любов до книжки, як любов до будь-чого, неможливо нав’язати. Її можливо лише засвідчити власним життям. Аналогічно і з книжками та читанням.

Автор: Христина Содомора