Головна > Блог > Блоги > Різочка і ремінець: "за" і "проти"

Напевне, ніяке питання в педагогіці не обговорювалось так бурхливо і не мало стільки діаметрально протилежних пояснень, як фізичне покарання дитини. Слід, проте, сказати, що так гостро воно постало лише в минулому ХХ столітті. До цього фізичне покарання беззастережно використовувалось в усіх виховних системах.

Сучасні батьки часто також вагаються: чи не є, бува, різочка застарілим і надто жорстоким методом впливу на маля? Чи є гуманним використання ремінця? Чи не вплине це часом згубно на тендітну дитячу психіку?

Що ж говорять про фізичне покарання сучасні науковці? Що каже з цього приводу Книга книг – Біблія?

Останнім часом дитячі психологи та педагоги, як видно з Інтернет-публікацій, переглянули традиційну думку щодо неприпустимості фізичного покарання дітей. Іноді, правда, не в усіх випадках, фізичне покарання може бути напрочуд ефективним, – твердять вчені. Проте, користуватись ним слід з великою обережністю і мудрістю.

А Біблія додає: «…і з великою любов’ю». Так, саме любов називає Біблія головною причиною фізичного покарання. «Хто шкодує різку свою, той ненавидить сина свого. А хто любить сина свого – той з дитинства карає його» (Приповісті, 13:25) Хтось може здивуватись: як любов можна поєднати з насильством? Виявляється, цьому є пояснення.

Діти, а особливо малі, не мають ще сформованих моральних переконань. А отже – ім мало допоможуть самі лише напучування і докори. І лише відчутне підтвердження у вигляді ляпанця по м’якому місцю може закарбуватись в пам’яті надовго разом з моральним підтекстом.

Як не дивно – тут діє той самий принцип умовного рефлексу, що й у собаки Павлова. Дитина, що стоїть перед спокусою збитків, обов’язково згадає, чим закінчилась така ж попередня спроба. І, якщо спогади будуть досить неприємними – дитина, швидше за все, передумає робити шкоду.

Тепер повернемось до засторог сучасних психологів та педагогів щодо мудрого використання фізичних впливів на дитину.

Справді, такі методи є дуже потужними, а тому їх неправильне використання може більше зашкодити, аніж допомогти.

Ось, які правила подають вчені для люблячих батьків, що вирішили карати дитину ремінцем чи різочкою:

– Беріться за різку чи ремінь без гніву, а лише з любов’ю до дитини: щоб виправити і настановити її;

– Карайте фізично зразу після переступу дитини (а ще краще – під час нього). Не відкладайте процедуру, і не карайте за кілька провин разом;

– Обов’язково поясніть дитині, за що її караєте;

– Після покарання – обійміть дитину і розкажіть, як її любите і чому змушені карати;

– Одразу ж після покарання провина «гаситься». Не можна вже згадувати і докоряти дитині за «погашену» провину;

– Добре подумайте перш, ніж застосовувати до дитини фізичне покарання. Можливо, деяким дітям достатньо буде словесних нотацій, а то – й суворого погляду. Не зловживайте фізичним покаранням;

– Біль від покарання повинна бути відчутною – аби добре запам’яталась.

Бажаємо усім батькам успіхів у нелегкій науці любові до своєї дитини!